Organizacja

Dlaczego warto być zorganizowanym?

Organizacja sama w sobie nie jest celem. Czasami najlepszą drogą do zrozumienia korzyści z robienia czegoś jest zrozumienie, jaki jest koszt nie robienia tego.

Wyobraź sobie że jest poniedziałkowy poranek, wychodzisz do pracy, już masz zamykać drzwi ale zerkasz czy masz swój „niezbędnik” tj. telefon, portfel no i oczywiście klucze. I nagle panika 🙂
Gdzie jest portfel? A no tak, wczoraj wieczorem zamawiałeś jedzenie do domu i wyciągałeś pieniądze. Powinien leżeć na szafce w przedpokoju. Idziesz i …. nie ma. Ok, już lekko spocony przeszukujesz kolejne pomieszczenie. Ufff, po paru chwilach znajdujesz zgubę w pokoju na kanapie pod poduszką. I o ile telefon zazwyczaj masz przy sobie, o tyle klucze już nie koniecznie a drzwi trzeba zamknąć. Po raz kolejny zaczynasz poszukiwania. Wychodzisz z domu zestresowany, że znów się spóźnisz. Ciśnienie podniosło Ci się tak, że już nie potrzebujesz kawy,

A można przeżyć początek dnia zupełnie inaczej. Realizacja codziennych zadań nie musi być wyzwaniem. Pomyśl sobie, że wczoraj wieczorem odłożyłeś wszystkie rzeczy na miejsce i dzisiaj rano wychodzisz z uśmiechem na ustach.

Osoba zorganizowana ma wszystko pod kontrolą. Nie obawia się, że coś zgubi, zapomni czy się spóźni. To właśnie teoretycznie nic nie znaczące drobiazgi wyprowadzają nas z równowagi. A to dlatego, że jest ich tak wiele. Nikt nie rodzi się super zorganizowany jest to kwestia przyjętych nawyków.

Jeżeli masz wszędzie stosy papierów, to bardzo prawdopodobne, że jest to wielka mieszanina informacji. W chwili gdy potrzebujesz coś znaleźć musisz przekopać cały ten bałagan. Znajdziesz wtedy zapewne kupon, którego chciałeś użyć, zaproszenie z którego chciałeś skorzystać, informację z banku o interesującej inwestycji, która jest już nieaktualna. Zorganizowanie pomoże ci być na bieżąco z terminami, zobowiązaniami i sprawami, które mają dla Ciebie znaczenie. Inspiracja i produktywność są o wiele łatwiejsze w środowisku, które uspokaja i jest pod kontrolą.

Za każdym razem, gdy nie możesz znaleźć tego czego potrzebujesz, niezależnie od tego czy jest to numer telefonu, wskazówki do spotkania czy lista zakupów, słabnie Twoja pewność siebie. Kiedy masz dostęp do informacji których potrzebujesz w chwili kiedy tego potrzebujesz lub chcesz, sprawiasz wrażenie kompetentnego. Ludzie czują, że mogą Ci ufać i Ty czujesz się świetnie.

Zastanów się, co mógłbyś zrobić gdybyś miał wszystko zorganizowane.

Miałbyś więcej miejsca na zabawę z dziećmi?

Miałbyś więcej czasu na hobby?

Byłbyś w stanie oszczędzić więcej pieniędzy?

Czułbyś, że możesz zrobić więcej?

Organizowanie się to szereg przyzwyczajeń i zachowań. Organizujemy się dla konkretnych korzyści, które motywowane są danym rezultatem – będę codziennie wieczorem zmywał aby rano móc spokojnie zrobić śniadanie. O tym jak się zorganizować przeczytasz tu.

Następnym razem kiedy się przerazisz stertą rzeczy, w czymś co miało być Twoim pokojem gościnnym; albo papierami na stole przez które jadalnia wygląda jak biuro; albo torbami i pudłami powodującymi że nie możesz wejść do sypialni, podziękuj tylko sobie. Ale niestety, wina i wstyd nie wyczyści bałaganu. Zamiast tego pomyśl sobie obiektywnie ile Cię to kosztuje i ile jest dla Ciebie warte? Zastanów się: „Gdybym był bardziej zorganizowany, co bym robił czego nie mogę robić teraz?” Następnie zdecyduj czy warto poświęcić czas, energię i pieniądze aby to osiągnąć.

Podjęcie decyzji to połowa walki, druga połowa to nauka i praktykowanie prostych, choć nie zawsze łatwych, kroków niezbędnych do uzyskania i utrzymania zorganizowania. Pamiętaj, że twoja niezorganizowana przestrzeń nie zdarzyła się w noc, więc dotarcie do miejsca, w którym chcesz być będzie wymagało czasu. Nie zaczynaj, dopóki nie zaplanujesz. Określ cel – co jest w tym dla mnie? Musisz pamiętać dlaczego to robisz aby zostać zmotywowanym.

 

Pomyśl o tym, jak zawsze mówisz , że potrzebujesz czasu. Organizacja jest kluczem do poczucia kontroli nad swoim życiem i otoczeniem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *