Organizacja

Jak się zorganizować? Proste nawyki, które ułatwią Ci życie.

Organizacja zabiera czas, ale jeżeli dasz radę, życie będzie o wiele prostsze. Organizowanie jest tym co robisz przed zrobieniem czegoś, tak, że kiedy już to robisz nic się nie miesza.

Zatem jak się zorganizować? Organizacja to nawyki – oto najważniejsze z nich:

Notuj wszystko

Znasz osobę która pamięta daty urodzin i wszystkich rocznic? To nie magia, ona nie używa swojej pamięci, tylko notatnika. Ołówek i papier to bardzo dobry sposób na utrwalenie. Starając się zapamiętać wszystko możesz jeszcze bardziej skomplikować swoje życie. Notuj wszystko: listy zakupów, listy prezentów, ważnych dat, rzeczy do zrobienia.

Twórz harmonogramy

Nie trać czasu, planuj swój dzień, tydzień, miesiąc. Określaj terminy i wyznaczaj cele. A co najważniejsze, trzymaj się ich! Na spisaną listę możesz spojrzeć w dowolnym momencie i już wiesz co masz do zrobienia. Sprawę do załatwienia możesz zapisać na kartce i włożyć za pokrowiec od telefonu. Na telefon zerkasz wiele razy w ciągu dnia więc dana rzecz Ci nie ucieknie.

Zrób to teraz!

Im dłużej czekasz aby coś zrobić, tym dłużej będziesz się do tego zabierał. Chcesz podszkolić angielski? Nie szukaj książek i kursów online w nieskończoność, wybierz pierwszy, który wpadnie Ci w oko i DZIAŁAJ.

Odkładaj rzeczy na miejsce

Szefowie kuchni są bardzo zorganizowani. Jaki jest ich sekret? U nich wszystko ma swoje miejsce. Mają ułożone stanowisko pracy, więc doskonale wiedzą gdzie są ich składniki. Uporządkowanie rzeczy zajmie trochę czasu ale później zobaczysz jak łatwo znaleźć to czego potrzebujesz.

Sprzątaj regularnie

Zastanów się. Czy lepiej 30 minut dziennie ogarnąć jedno pomieszczenie w domu czy spędzić całą sobotę na sprzątaniu? Zrób sobie harmonogram. Np. poniedziałek – odkurzanie, wtorek – zmywanie podłóg, środa – mycie łazienki. Jak w poniedziałek nie znajdziesz czasu na odkurzanie, we wtorek zrób dwie czynności. Dzięki temu sobotę spędzisz na słodkim lenistwie.

Trzymaj tylko to czego używasz

Więcej rzeczy to większy bałagan. Następnym razem zanim coś kupisz, wyrzuć coś czego nie używasz. Kupiłeś nowe buty – wyrzuć parę starych, masz nową spódnicę – pozbądź się jednej rzeczy ze swojej garderoby.

Deleguj obowiązki

Łatwiej jest pracować zespołowo. Znajdź zadania które możesz przekazać małżonkowi i dzieciom. Stwórz listę obowiązków każdego członka rodziny i powieś na lodówce. Owszem 5-letnie dziecko może sprzątać po sobie zabawki, ale jeżeli nie chcesz żeby były poupychane po kątach ustalcie gdzie co odkładać. Lalki do pudełka z lalkami, samochody do samochodów itp. Dziecko uwielbia organizację. Odkładanie rzeczy na miejsce to dla niego jak układanie klocków.

O tym czy warto być zorganizowanym przeczytasz tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *