Porady

Jak umyć lodówkę?

Lodówka jest niezbędna w kuchni, dlatego, aby długo służyła, należy o nią dbać. Pozbędziemy się nie tylko brzydkiego zapachu ale również bakterii. Zatem jak umyć lodówkę aby przebiegło to szybko i sprawnie?

Zacznij od wnętrza. Wyjmij wszystko z lodówki, zabezpiecz jedzenie – użyj toreb termicznych, albo jeżeli jest zimno na podwórku wystaw delikatniejsze rzeczy na zewnątrz, np. masło. Wyrzuć to, co jest przeterminowane, spleśniałe lub cieknie. Poza tym to dobra okazja aby pozbyć się tego co jest nieużywane. Jeżeli nikt z domowników nie lubi np. oliwek – wyrzuć słoik, który stoi od sylwestra i nikt tego nie zje.

Po segregacji jedzenia, wyjmij wszystkie półki, szuflady i inne pojemniki, które można wyciągnąć. Jeżeli się zmieści, wrzuć wszystko do zmywarki i po sprawie. Jeżeli nie, umyj wszystko wodą z płynem do naczyń (ja myję większe elementy w wannie, bardzo przyspiesza to pracę). Umyj też rynienkę zbierającą wodę oraz odpływ, sprawdź czy nie jest zapchany.  Przed włożeniem z powrotem do lodówki wszystko musi być suche.

UWAGA!! Nie myj zimnej szklanej półki gorącą wodą. Z powodu różnicy temperatur może pęknąć.

Nadszedł czas na wnętrze lodówki. Przemyj środek wodą z octem w proporcji 1:1 (szklanka wody:szklanka octu). Nic się nie martw zapach wywietrzeje. Bardziej zatwardziałe plamy posyp sodą. Lepiej nie używaj do mycia płynu do naczyń, pieni się i ciężko będzie go spłukać. Nie zapomnij o przetarciu drzwi i uszczelek. Po wytarciu przetrzyj je olejem.

Jak już suche półki są ponownie w środku lodówki, możesz włożyć tam jedzenie. !! Pamiętaj o przetarciu słoików i plastikowych pojemników aby nie wkładać ich brudnych do czystej lodówki!!

Uff, środek umyty, jeszcze przetrzeć z zewnątrz. Oczyść przód, boki i wierzch lodówki. Najlepiej zrobić to mokrą szmatką z płynem do mycia naczyń i wytrzeć na sucho papierowym ręcznikiem, żeby nie było zacieków.

I już myślisz, że masz to, akcja zakończona, lodówka umyta, ale nie, nie,nie.

Jeszcze tył lodówki.

Kratka i kondensator są odpowiedzialne za oddawanie ciepła z powrotem. Jeżeli są pokryte kurzem, kondensator pracuje dłużej aby utrzymać zimno w lodówce. Na początek wyłącz zasilanie!! Potrwa to 15 minut więc jedzeniu nic się nie stanie. Zazwyczaj elementy te znajdują się z tyłu lodówki, więc odsuń ją od ściany aby mieć dobry dostęp. Najlepiej użyć odkurzacza z końcówką z włosia (tzw. ssawka, będzie delikatnie i nic nie zniszczymy). Odkurz tylne elementy a następnie wytrzyj je wilgotną szmatką. Umyj podłogę pod lodówką, podłącz do prądu i przesuń z powrotem na miejsce.

Brawo, masz to. Lodówka jest wypucowana.

Aby nie zaprzepaścić wykonanej pracy, utrzymuj ją regularnie w porządku.

  • przynajmniej raz w tygodniu rób przegląd jedzenia, sprawdzaj daty ważności itp., również dzięki temu unikniesz wyrzucania jedzenia (serek wiejski ma datę do jutra, zrobię dziś z niego pyszne placki),
  • jeżeli zauważysz, że coś cieknie albo zrobiła się plama, wyczyść to na bieżąco, zaschnięte będą trudniejsze do wyczyszczenia,
  • aby uniknąć brzydkich zapachów, możesz do miseczki wsypać sodę oczyszczoną lub mieloną kawę i wstawić do lodówki (ewentualnie kup specjalny pochłaniacz),
  • chcesz żeby miło pachniało? możesz użyć ekstraktu waniliowego, olejku herbacianego, lawendowego czy co tam lubisz, weź kawałek waty, włóż do małej miseczki, skrop olejkiem, postaw z tyłu lodówki,
  • jesteś kompletnym leniem? wyłóż półki papierem, jak się zabrudzi to papier ląduje do kosza – zero czyszczenia zaschniętych brudów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *