Porady

Czysty nagrobek przed Dniem Wszystkich Świętych

Już niebawem Dzień Wszystkich Świętych. Staramy się aby nagrobki naszych bliskich były czyste i zadbane. Wyczyszczenie pomnika nie jest mega trudne, bez problemu można zrobić to samodzielnie. Oczywiście jak to w sprzątaniu, tym będziemy mieć łatwiej im mniej pomnik będzie zabrudzony. Dlatego warto czyścić go regularnie.

Pamiętaj, że sposób czyszczenia jest zależny od rodzaju użytego kamienia. Nagrobki granitowe nie lubią preparatów natłuszczających ich powierzchnię – musi on „oddychać”. Nie pastujemy go też, gdyż brud i kurz dosłownie się przykleja. Lastryko na odwrót, ponieważ łatwo wchodzi w niego woda warto go zaimpregnować. Piaskowiec jest miękki, nietrwały i łatwo się kruszy, trzeba z nim uważać. Chemiczne dodatki i ostre szczotki zniszczą granit i marmur.

W pierwszej kolejności zmieć liście i piasek, zapobiegnie to powstawaniu błota, którego potem trudno będzie się pozbyć. Uprzątnij wypalone znicze, zniszczone sztuczne kwiaty i przywiędłe wiązanki.

Sprzątnij teren wokół. Powyrywaj chwasty, usuń zeschnięte kwiaty, liście itp. Przyda Ci się sekator i grabki.

Następnie usuń grubsze zanieczyszczenia z pomnika. Zaschnięty wosk najlepiej potraktować gorącą wodą, którą możemy zabrać w termosie i zeskrobać go delikatnie plastikową skrobaczką. Najlepiej stawiać znicze na specjalnych podkładkach, zapobiegnie to plamom z wosku.

Tak naprawdę nie potrzebujesz specjalnych preparatów do czyszczenia. Umyj płytę ciepłą wodą z płynem do naczyń. Jak wszystkie zabrudzenia nasiąkną, przetrzyj nagrobek szmatką. Zacznij od góry, potem zajmij się nakrywą, później krawężnikiem i podstawą.

Jeżeli chodzi o mocne szorowanie, możemy zrobić to tylko w przypadku lastryko. Ten surowiec niczego się nie boi. Natomiast granit, piaskowiec czy marmur są bardzo delikatne i tam sprawdza się tylko miękka szmatka albo gąbka.

Zabrudzenia w zakamarkach wyczyść szczoteczką do mycia zębów.

Pamiętaj o tym, aby pomnik obficie spłukać wodą. Jej nadmiaru możemy pozbyć się używając ściągaczki do mycia okien. Potem przetrzyj pomnik papierowym ręcznikiem na sucho i już gotowe.

Pamiętaj aby o płytę dbać cały rok, należy ją konserwować przynajmniej dwa razy w roku (zimą i latem).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *